Ako vybrať posteľ?

V priemere by sme mali spať 8 hodín denne. Preto je dôležité zamerať sa na výber kvalitnej postele, nech čas v nej strávený stojí za to. Ako vybrať posteľ, na čo si dať pri kúpe pozor a z akých typov postelí môžete vyberať si prejdite v našom radcovi.

V priemere by sme mali spať 8 hodín denne. Preto je dôležité zamerať sa na výber kvalitnej postele, nech čas v nej strávený stojí za to. Ako vybrať posteľ, na čo si dať pri kúpe pozor a z akých typov postelí môžete vyberať si prejdite v našom radcovi.

Doba čítania 7 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk

Ako vybrať posteľ podľa počtu ľudí

Pre dvoch

Postele pre 2 osoby budú hľadať samozrejme najčastejšie partneri a manželské páry. Pre dvojlôžka sa tak vžilo označenie manželská posteľ. Jedná sa o praktický a cenovo výhodný variant.

Štandardne pôjde o posteľ 160×200 cm. Do menších priestorov sa potom hodí najmenší možný rozmer posteľ 140×200 cm. Ak si chcete dopriať viac priestoru alebo ste väčšieho vzrastu, voľte posteľ 180×200 cm alebo posteľ 200×200 cm.

Vyhľadávanou verziou je samozrejme aj manželská posteľ s úložným priestorom. Z konkrétnych dizajnových prevedení potom vedie manželská posteľ z masívu a manželská posteľ dub sonoma.

Dvojlôžkové postele

Pre jedného

Jednolôžková posteľ je štandardne ponúkaná v rozmere posteľ 90×200 cm. Obľube sa ale teší aj posteľ 100×200 cm. Pre tých, ktorí sa radi rozťahujú, je ideálna posteľ 120×200 cm, v opačnom prípade potom posteľ 80×200 cm. Obľúbený je opäť aj variant jednolôžková posteľ s úložným priestorom.

Pre príležitostné prespanie druhej osoby je vhodné zvoliť rozkladaciu posteľ, pre jednoduché skladovanie vankúša a periny potom voľte rozkladaciu posteľ s úložným priestorom.

Jednolôžkové postele

Ďalšie typy postele

Pre deti

Detská posteľ je klasicky o rozmere 120×60 cm a vydrží dieťaťu do 3 rokov. Detská posteľ 140×70 cm je vhodná do cca 6 rokov. Dokúpiť je možné zábrany na posteľ, ktoré dieťa ochránia pred pádom. Voľte nižšie prevedenie s čelom v oblasti hlavy.

Veľmi obľúbená je domčeková posteľ, detská posteľ auto či autobus, lokomotíva alebo indiánsky stan. Pre staršie deti sa stáva štandardom veľkosť detská posteľ 160×80 cm. Pre viac detí a úsporu miesta je šikovná poschodová posteľ. Ďalším variantom je posteľ s prístelkou.

Vyvýšené

Vyvýšená posteľ ponúkne vysoký komfort a pohodlie. Aj preto je vhodná predovšetkým pre seniorov. Výšku postele je možné pritom upraviť napr. pomocou roštov a matracov.

Zvýšená posteľ

Kontinentálne (boxspring)

Posteľ Boxspring je moderná vysoká posteľ, ktorá je kombináciou základne a matraca v jednom. Ponúka vysoké sedenie a moderné dizajnové prevedenie. Základom je pružinový podkladový matrac a ventilačný podklad pre vrchný matrac. Vrchný matrac si potom môžete vybrať podľa svojich preferencií.

Táto kombinácia zaručuje kvalitný a zdravý spánok, vysokú životnosť a elimináciu hlučnosti. Luxusné postele ponúkajú osvetlenie spodného okraja.

Postele Boxspring

Posteľ a parametre

Rozmery

Posteľ vyberte dlhú tak, aby ste sa v nej predovšetkým dobre cítili. Ideálna posteľ je aspoň o 25 cm dlhšia ako vaša výška. Štandardne sa stretnete s dĺžkou 200 cm. Zvoliť môžete aj predĺženú dĺžku až do 240 cm. Prihliadnuť musíte ale samozrejme aj na veľkosť spálne. Okolo postele by mal byť dostatok voľného priestoru, napr. na nočné stolíky.

Ideálna šírka pri jednolôžku je 1 m. Vyrába sa však aj vo veľkostiach 80 alebo 90 cm. Manželská posteľ je optimálna v šírke 180 alebo 160 cm. V tomto prípade však musíte počítať s menším komfortom. Luxusné postele ponúkajú šírku až 200 cm. Zamerajte sa na rozmery spacej plochy, nie na šírku rámu postele.

Výšku postele nad zemou vyberajte podľa toho, aký vysoký chcete matrac. Optimálne by ste mali ležať asi 40 cm nad zemou. Nielen kvôli pohodlnému vstávaniu, ale aj z hygienického hľadiska. Vyššie či staršie osoby ocenia pre príjemnejšie posadenie aj vstávanie posteľ dosahujúcu výšku 50–65 cm. Nezabudnite, že posteľ zvýšite aj matracom, príp. roštom. Niektoré rošty umožňujú nastavenie výšky podľa potreby.

Dizajn a farba

Posteľ môžete vyberať v rôznom štýle, bude tak korešpondovať so zariadením spálne či s ostatným vybavením. Zvoliť môžete napríklad modernú, glamour alebo škandinávsky dizajn. Vo farbách vedie v obľúbenosti biela posteľ a čierna posteľ .

Cena

Cena sa odvíja od použitého materiálu a prevedenia. Ak chcete posteľ lacnejšiu, vyberajte drevotriesku. Medzi drahšie patria drevené postele z masívu. Z dreva je lacnejšie mäkšie drevo, napr. borovica, smrek či jelša. Drahšie je potom tvrdšie drevo, ako napríklad breza, buk, jaseň, orech alebo dub. Vyššia cena bude aj v prípade, ak je súčasťou postele rošt a matrac. Cena porastie aj s veľkosťou postele – čím väčšia posteľ, tým drahšia.

Materiál

Drevo

Drevená posteľ nesklame dlhou životnosťou a krásnym dizajnom. Drevo navyše časom vyzerá ešte lepšie. Prírodné prevedenie je vhodné aj pre alergikov. Počítajte však s vyššou hmotnosťou. Pri výbere sa zamerajte na kvalitu rohových spojov.

Najstabilnejšie bývajú postele z tvrdého dreva, napr. posteľ dub. Medzi drevenými nájdete aj obľúbenú posteľ z paliet.

Postele z masívu

Drevotrieska

Postele z drevotriesky ponúkajú nižšiu hmotnosť aj cenu materiálu, ale aj veľký výber farieb a designov. Vždy vyberajte silnejšie typy lamina, aspoň 32–36 mm. Zamerajte sa na pevnosť rohových spojov, po nejakom čase totiž môže začať vŕzgať. Býva laminovaná fóliou, ktorá môže mať aj dezén dreva.

Kov

Kovová posteľ sa hodí sa do moderných interiérov. Je vyrobená z profilovaných plechov a dutých trubiek. Ide o veľmi ľahký materiál. Po určitom čase používania môže začať vŕzgať. Dbajte na kvalitu spojov, pri zaťažení by nemali vydávať žiadny zvuk.

Kovové postele

Čalúnenie

Čalúnená posteľ má konštrukciu lôžka aj čela potiahnutú textíliou či kožou. Ponúka veľký výber vzorov, veľkostí aj prevedenie oporných čiel. Často býva súčasťou praktický úložný priestor.

Pri výbere sa zamerajte na kvalitu čalúnenia a prevedenie prešitia. Posteľ vyžaduje pravidelné čistenie a nie je vhodná pre alergikov.

Čalúnené postele

Funkcie a vlastnosti

Rady na záver

Postele, ktoré majú napevno zabudovaný rošt aj matrac, majú jednu nevýhodu. Matrac sa rýchlejšie preleží, pretože sa nedá otáčať. V takom prípade vám nezostane nič iné ako zaobstarať si novú posteľ.

Palandy majú veľa priaznivcov aj odporcov. Je to skvelé riešenie, ak máte málo miesta v detskej izbe, ale treba dodržať aj pár bezpečnostných pravidiel:

  • Spanie v hornej časti poschodovej postele nie je vhodné pre deti do 6 rokov

  • Bočnice musia mať výšku aspoň 30 cm

  • Schodíky sú pre lezenie hore bezpečnejšie ako rebrík

  • Dieťa musí mať pri lezení aj vhodnú oporu pre ruky

Ďalšie užitočné články